BAREFOOT – CO TO VŮBEC JE?

Moderní trend, který otevírá zcela nové pohledy na svět. Jako by člověk s botami a ponožkami sundal neprůhledné brýle. 200 000 nervových zakončení a receptorů umístěných na chodidle přenáší do posledního detailu všechny vjemy, které lze pocítit při chůzi –ať už v terénu, nebo v obyčejných ulicích. Dokud člověk chodil bos, byl mu umožněn zdravý vývoj nohou.

Fyzioterapeuti s oblibou říkají, že člověk byl zcela v pořádku jen do toho okamžiku, než se poprvé postavil. Jak moc je tenhle vtípek založený na pravdě, už těžko zjistíme. Za statisíce let se chůze po dvou stala naší novou přirozeností a otázkou tedy není jestli, ale jak. Novotvar barefoot začíná být skloňován čím dál častěji. Postupně se ze světa “alternativců” dostává i do slovníku fyzioterapeutů a ortopedů. Co to ale je, proč má smysl se o barefoot více zajímat a pro koho vůbec takové boty jsou?

Zdravé lidské chodidlo je dokonalý prostředek k pohybu po dvou nohách. Na 200 000 nervových zakončení a receptorů přenáší do posledního detailu všechny potřebné informace o povrchu a terénu. Složitý mechanismus kůstek, šlach a svalů neustále reaguje na nové podněty, drží balanc, rovnoměrně rozkládá tělesnou váhu a při pohybu šetří energii. Dokud člověk chodil bos, díval se na svět nejen očima, ale i chodidly. A byl mu umožněn zdravý vývoj nohou.

Jenže co si budeme povídat. Jak říká klasik, doba ledová je doba ledová. Do závějí to chce něco víc než jen zrohovatělou kůži na ploskách. A když už tady máme nějaké ty kožešinky, je to přece tak trochu i frajeřina, obalit si nožky do těch nejlepších. Kdesi na počátku byly boty záležitostí chladných míst a životní nutností. Postupně se ale staly symbolem statusu a příslušnosti k určité společenské vrstvě. Jeden příklad za všechny? V gotice byly oblíbeny boty s dlouhou špičkou. A zákonem stanoveny maximální délky špiček pro každou společenskou vrstvu, od měšťana po krále.

Pořád však ještě platilo, že se bota musela přizpůsobit noze – extravagantní a prakticky nenositelné kusy si mohli dovolit jen ti, kteří toho moc neušli. Každý obuvník šil botu přesně na míru tomu kterému zákazníkovi.

S nástupem tovární výroby obuvi se to však navždy změnilo. Sériová výroba boty zlevnila, není však čas přemýšlet, kdo je kdo. Univerzální kopyta chrlí univerzální velikosti – a přitom je diverzita chodidel ještě větší než diverzita toho, co máme v rozkroku. Když se pak do procesu navíc zapojili i módní návrháři, demokratizace postoupila na maximální úroveň. Dneska už může každý nosit boty jako král – krásné a zcela nepraktické.

Jak na to reaguje lidské chodidlo? Tak, jak nejlépe umí. Přizpůsobuje se tvaru průmyslových kopyt a vypíná nepotřebné funkce. Kladívkové prsty, otlaky, kuří oka, zborcená nožní klenba, deformace… Stačí podívat se na nohy starých žen, které většinu života strávily v klasických lodičkách se špičatou špičkou.

Barefoot koncept je odpovědí na tuto situaci. Věříme, že dokud člověk chodil bos, byl mu umožněn zdravý vývoj nohou – a nejen jich. Na druhou stranu dobře víme, že současný životní styl vyžaduje něco jiného, než co vyhovuje domorodým kmenům v tropech.

Co tedy barefoot přístup znamená?

Barefoot obuv se v sobě snaží spojit to nejlepší z bosé i obuté chůze. Noha je chráněna obuví – vybrat si můžete z celé řady stylů a modelů určených do různých teplot, terénů i počasí. Tenká podrážka však umožňuje dokonale cítit terén, absence podpatku nebo odpružení vede nohu k přirozenému pohybu. Tvarová konstrukce boty pak poskytuje dostatečný prostor pro prsty, které se během pohybu natahují dopředu i do stran. Flexibilní podešev navíc umožňuje propínat chodidlo přesně podle potřeb terénu, a tak posilovat a protahovat všechny svaly a šlachy.

Zkrátka a dobře – v barefoot botách chodíte podobně jako doma v ponožkách. Pro koho jsou barefoot boty vhodné a jak si je vybrat? Před nákupem či návštěvou čtěte naší poradnu.