Základy zdraví člověka aneb na čem stojí a co dýchá Vaše tělo právě teď?

Oblečení, obuv a obaly představují nejzásadnější zásahy do přirozeného života a jeho zdraví. Pro plné pochopení sama sebe si dovolte malý extrém a představte si život zcela nazí a bosí. Tak jak se cítíte a vypadáte jste v tu chvíli ničím nezkresleni, nepokryti a tudíž nejvíce v souladu sami se sebou. Nepůjde Vám lehce lhát, intrikařit ani vytvářet svým chováním různé další iluze. Abychom mohli zůstat takoví jací doopravdy jsme (či to změnili dle našich představ) je tak důležité zůstat v tomto cítění svého holého těla i v oblečení a obutí, což znamená použít tělu přirozené materiály a střihy bez zbytečného odpadu dle pricipů níže.

BAREFOOT

Moderní trend, který otevírá zcela nové pohledy na svět. Jako by člověk s botami a ponožkami sundal neprůhledné brýle. 200 000 nervových zakončení a receptorů umístěných na chodidle přenáší do posledního detailu všechny vjemy, které lze pocítit při chůzi –ať už v terénu, nebo v obyčejných ulicích. Dokud člověk chodil bos, byl mu umožněn zdravý vývoj nohou.

Fyzioterapeuti s oblibou říkají, že člověk byl zcela v pořádku jen do toho okamžiku, než se poprvé postavil a poté obul. Jak moc je tenhle vtípek založený na pravdě, už těžko zjistíme. Za statisíce let se chůze po dvou stala naší novou přirozeností a otázkou tedy není jestli, ale jak. Novotvar barefoot začíná být skloňován čím dál častěji. Postupně se ze světa “alternativců” dostává i do slovníku fyzioterapeutů a ortopedů. Co to ale je, proč má smysl se o barefoot více zajímat a pro koho vůbec takové boty jsou? Více

ORGANIC

Návrat k tradici, kdy ještě v nedávné minulosti byla naše strava přirozeně organická neboli česky BIO, stejně tak jako stejně rostoucí textilní vlákna bavlnovníku, lnu či konopí a žádné přívlastky nebyly třeba. Kdybychom odstranili chemický a genetický rozmach druhé poloviny minulého století dál bychom častěji pociťovali příjemnost, hebkost, zdravotní nezávadnost a termoregulační funkčnost organických neboli živých, bio, přírodních zemědělských vláken ať už v těle díky čisté stravě tak na těle díky čistému oblečení.

Máme se dobře. Můžeme si koupit, co chceme. A místo aby trička zdražovala, zlevňují. Máme však důvod slavit? Kolik stojí levná móda a kdo to platí? Co když existuje zajímavá rovnováha, že čím levněji zaplatíme za naše nejbližší životní prostředí, tedy oblečení, tím více budeme sami sobě doplácet svým zdravím, pohodlností a klidem? Je to logické. Stále levnější cena obuvi a oblečení může být dosažena buďto pouze levnějším ziskem přírodních materiálů za pomocí genetických úprav a umělých hnojiv pro větší odolnost a rychlost úrody, nebo rovnou průmyslovým vznikem umělých materiálů (polyester, polyamid, polyuretan, nylon, silon) vyrobených různými kombinacemi tisíců chemických látek z plastových peletek neboli ropy, tedy kompletně bez použití přirozené přírody. Další snížení ceny mohou zajistit co nejlevnější pracovní podmínky s co největším dovozem ze země s co nejnižší životní úrovní. Více

ZEROWASTE

V překladu žádný odpad či hezky česky bez obalu znamená nepoužívání všech ne-nutných obalů a posouvání svých individuálních hranic stále dále k vytvoření hezkého čistého prostředí bez zbytečných věcí aneb následující dokument Home (Domov) mluví za vše, příjemné sledování!