Levná rychlá móda fast fashion a civilizační nemoci

Je to logické. Stále levnější cena obuvi a oblečení může být dosažena buďto pouze levnějším ziskem přírodních materiálů za pomocí genetických úprav a umělých hnojiv pro větší odolnost a rychlost úrody, nebo rovnou průmyslovým vznikem umělých materiálů (polyester, polyamid, polyuretan, nylon, elastan) vyrobených různými kombinacemi tisíců chemických látek z plastových peletek neboli ropy, tedy kompletně bez použití přirozené přírody. Další snížení ceny mohou zajistit co nejlevnější pracovní podmínky s co největším dovozem ze země s co nejnižší životní úrovní.

Rychlý a levný módní průmysl se označením “Race to the bottom” neboli závodem ke dnu na dno skutečně dostal a je jen na nás jako spotřebitelých se svobodnou nákupní volbou jak dlouho se tam udrží. Levné oblečení neexistuje a cena se doplácí ve zdraví. Důsledek použití nepřirozené obuvi a toxického či umělého oblečení je denně nepřirozený pohyb těla s vdechováním těchto materiálů 24 hodin denně pokud v nich i spíme.

Obuv a oblečení představuje nejbližší životní prostředí člověka, které je spolu s životním stylem označeno za oficiální příčinu civilizačních chorob, neboli dle přesného překladu, nemocí z blahobytu (anglicky diseases of affluence pozn. autor). Životním stylem proti naší přirozenosti se v těle hromadí radikály, které pak urychlují rozvoj nemocí jako rakovina, skleróza, infarkt, mrtvice, vysoký tlak, obezita, cukrovka, revma, předčasné porody a potraty, vrozené vady novorozenců, alzheimer, chronická únava, zácpa, syndrom vyhoření či deprese.

Nemoc je obecně forma komunikace našeho těla, které nás svým větším či menším křikem vyzývá ke změně. Těch je dnes naštěstí kolem více než kdykoliv jindy a máme tak opět šanci se vrátit ke své přirozenosti a zdraví i tím jakou obuv a oblečení si zvolíme. Na závěr přikládám nějaké statistiky, které pomohou se při příští nákupní volbě ptát sebe i prodejce na ty správné otázky.

8

milliard litrů ropy použito ročně k výrobě umělých vláken. Módní průmysl je druhý nejšpinavější po ropě. Genetické modifikace a chemický zisk materiálu představuje 25% produkce veškeré toxické chemie a znečišťuje 2 miliardy litrů vody ročně. 1/4 váhy oblečení nosíte pouze jeho chemikálie.

44

milliard placených ortopedií díky špatně padnoucím botám v USA (ČR statistiku nemá). Malé do špičky střižené neohebné boty s podpatky mohou způsobit deformace chodidel známé jak vbočený palec hallux valgus, kladívkové prsty, ploché nohy, patní ostruhy, plísně či větší náchylnost k vymknutí kotníku, zlomenině, přetržení achillovy šlachy či jinému úrazu.

2

% bot a oblečení ve vyspělých zemích je vyrobeno lokálně na domácím trhu bez dovozu. Z Číny se továrny stěhují do zemí ještě levnější práce jako Bangladéš, Pakistán, Filipíny a do chudé Afriky, kam se dále exportují surové materiály ke zpracování, než se opět vracejí zpět k exportu na koncový trh. Neexistuje přesné vyčíslení dopadu eskalující světové logistiky.

Jaká je Vaše další volba? Přečtěte si základní principy zdraví a přirozenosti v článku Princip souladu se sebou i svým okolím.