Princip souladu se sebou a svým okolím

Oblečení, obuv a obaly představují nejzásadnější zásahy do přirozeného života a jeho zdraví. Pro plné pochopení sama sebe si dovolte malý extrém a představte si život zcela nazí a bosí. Tak jak se cítíte a vypadáte jste v tu chvíli ničím nezkresleni, nepokryti a tudíž nejvíce v souladu sami se sebou. Nepůjde Vám lehce lhát, intrikařit ani vytvářet svým chováním různé další iluze. Abychom mohli zůstat takoví jací doopravdy jsme (či to změnili dle našich představ) je tak důležité zůstat v tomto cítění svého holého těla i v oblečení a obutí, což znamená použít tělu přirozené materiály a střihy bez zbytečného odpadu dle pricipů níže.

40

% kožních problému je způsobeno suchou pokožkou díky nepřirozenému povrchu těla

80

% lidí má problémy s chodidly kvůli špatně padnoucím botám

90

% z bilionu ročně vyrobených nákupních tašek skončí v koši s rozkladem stovek až tisíců let.

SOULAD jsou pouze přirozeně rostoucí přírodní materiály úplně vším (nit, štítek, tkaloun, pruženka,..). Jako poctivá česká značka se hlásíme k transparentní a udržitelné módě Fashion Revolution neboli BIO.

Chodidlo je 200 000 nervových zakončení, 33 svalů, 28 kostí a 19 šlach potřebujících k životu volný prostor a nezkreslený polohocit neboli propriocepci dovolující široká, ohebná a s rovnou podrážkou tenká obuv neboli BAREFOOT.

Tisíce umělých jednorázových tašek a pytlíků nahradí bezobalové nákupní tašky a pytlíky vyrobené opět z 100% přírodních neumělých materiálů a zařizují nulový odpad ve Vašem životě neboli ZEROWASTE.

BIO

Umělá vlákna

Výzkumy probíhající na poli vlivu umělých textilií potvrzují oficiální nálezy plastů (ropy) v lidském trávícím organismu pocházející z podzemních i povrchových zdrojů vod. Při každém praní např. sportovního polyesterového mikrovlákna se až 0,5% povrchu uvolňuje do oběhu, který filtrace praček a čistíren vod nezachytí a ropná voda se dostává volně do oběhu, kde po pozřetí v jídle a pytí způsobuje trávící intolerance, záněty, problémy vylučovacích a pohlavních cest včetně možný příčin rakovino tvorných onemocněních. Známé jsou bohužel také výzkumy na poli spodního prádla nošených zvířaty, kdy psi s polyesterovým prádlem měli po čase prokázaný poloviční počet spermií než psi s biobavlněným.

Průmyslově zpracovaná přírodní vlákna

Biologie uvádí lidskou pokožku jako hlavní dýchací orgán, který pokud je denně pokryt i 100% bavlnou obsahující průmyslové herbicidy, pesticidy a další toxikálie potřebé k čištění, spředení a barvení vlákna, tak všechny tyto látky vdechuje, tráví a absorbuje. Lidské tělo je z 2/3 voda spousta textilních chemikálií používaných ve výrobách v zemích mimo EU je v západních zemích zakázaná z důvodu nevratné otravy pitné vody. Příčiny vdechování a trávení těchto chemikálií lidskou pokožkou a vodou uvnitř těla způsobuje celkovou nerovnováhu organismu s neustálým zatížením a možné prvotní příčiny jakýkoliv vnitřních nemocích. Více studií a rozborů např. na Biotextil.info

BAREFOOT

Barefoot neboli bosé boty co nejvíce respektují anatomii nohy a co nejméně ovlivňují přirozenou funkci nohy při chůzi či běhu s cílem co největšího přirozeného citu chodidla. Protože pokud necítíte co děláte, tak se dostáváte do velkých problémů.

Boty malé, neohebné, s podpatky, střižené do špičky logicky způsobují problémy známé jako vbočený palec, bolesti zad a kloubů, kladívkové prsty, ploché nohy, kuří oka, ostruhy, plísně či větší náchylnost k vymknutí kotníku, zlomenině, přetržení achillovy šlachy či jinému úrazu.

Barefoot v praxi znamená:

1. Široká špička – dostatek místa pro prsty, které se mohou dostatečně opírat a odrážet, bota nedeformuje nohu a zachovává její přirozenou hybnost. Zde pramení příčina uzdravení vbočených palců hallux valgus a kladívkových prstů.

2. Nulový podpatek a žádná podpora klenby – noha a následně celé tělo jsou ve svém přirozeném a vyváženém nastavení, klouby jsou centrovány a nožní klenba je přirozeně posilována. Zde pramení příčina uzdravení plochých nohou a různých bolestí kotníků, kolen, kyčlí až celých zad.

3. Pružná tenká odolná podrážka – noha dostatečně čte terén a mozek tak získává nezkreslené informace (propriocepce neboli polohocit) potřebné pro udržení rovnováhy bez hrozby poranění, při odrazu dochází k efektnějšímu přenosu síly než u tlusté měkké podrážky. Zde pramení uzdravení celkového pohybu od bolestí z chůze či běhu po umocnění uzdraveních bodu 1 a 2.

A jak chůze v barefootech botech působí na fungování nohou? Díky velkému prostoru ve špičce barefoot tenisky umožňují efektivní roztažení prstů a uchopení terénu. Barefoot tenisky umožňují správnou práci chodidel a posílení svalů přednoží a prstů. Díky tenké a ohebné podrážce může také téměř naplno proudit velké množství podnětů z plosky chodidel a prstů až do centrály, do mozku. Ten pak vše vyhodnotí a zadá příkaz na spuštění vhodného pohybového programu. Není to sice úplně dokonalé, tak jako kdyby nohy byly bosé, ale proti tlusté, tvrdé a nepoddajné podrážce klasické pevné boty získá mozek díky té tenké, barefootové, nesrovnatelně bohatší informace. Další výhodou barefoot tenisek je přirozené posílení kotníků. Barefoot tenisky totiž nefixují kotník v pevném zašněrování a nohy tedy musí vyhledávat oporu a stabilitu zevnitř sama od sebe a ne s pomocí pevné boty. Využívají se proto vlastní zdroje – vazy okolo kotníku a kolena, svaly chodidla, lýtka i stehna, které v každém kroku stabilizují plosku, kotník,  koleno i kyčel. Více v rozsáhlém E-booku o chodidlech

ZERO WASTE

V překladu nulový odpad neboli život bez odpadu je řešením na denní vnášení odpadků do Vašeho domova spolu se zakoupenými produkty, nejvíce v podobě plastových (ropných) sáčků, tašek a obalů všeho druhu, které se opět dotýkaní Vašeho jídla, čím je dál trávíte. V průměru Čech produkuje 1 kg odpadu denně převážně obaly, který jsou opět lehce nahraditelné bio bavlněným, konopným či lněným sáčkem či taškou. Definici Zero Waste a další odkazy naleznete např. na Encyklopedii