MATERIÁLY

Třísločiněnné, bezchromové kůže
Tradiční třísločinněná (vegetable tanned) hovězí kůže zpracovaná a barvená čistě přírodními materiály (kůry, listy, kořeny, kaštany,…) již od starověku. Pozor na toxickým chromem průmyslově činěnné kůže snižující její výdrž nemluvě o znečištění vod a škodění Vaší kůži.

Přírodní kaučuk s tvrzenou gumou
Přírodní pryž či guma získávaná stromem kaučukovníku upravovaným srážením přírodními látkami. Pozor na syntetické gumu složenou umělými chemikáliemi pár tisíců kombinací sloučenin jako styrenu, butadienu, isoprenu, ethylen-propylenu a spousty dalších mající stejně neblahý vliv na Váš povrch těla stejně jako na životní prostředí.

Živočišné vs Veganské vs Recyklované
Pozor na trend veganských (neživočišných) a recyklovaných materiálů existující díky dalšímu chemickému zpracování odpadu plastu tedy ropy, které působí na povrch Vašeho těla stejně škodlivě ať už jsou zrecyklované či ne. Pro Vaši kůži není přirozenější a odolnější materiál než opět kůže, ale pokud se Vám i tak příčí jejich použití, vybírejte veganské boty přírodních materiálů jako len, konopí či povoskovaná bavlna.

Vlna
Textilní živočišné vlákno nejčastěji z ovcí, lam či alpak. Přirozeně bezúdržbové a samočistící, potlačující zápach vázáním potu, vysoko ohnivzdorné s UV ochranou, hřející i za vlhka pojímáním vlhkosti bez mokrého dojmu a chladící za tepla odváděním horka ven.

GOTS bio organická bavlna
Neboli přirozené získaná bavlna rostliny Bavlníku bez použití průmyslové chemie v jakémkoliv kroku vzniku kontrolovaná nejvyšším světovou certifikací GOTS (Global Organic Textile Standart) s důrazem na dodržování sociálních podmínek výroby v souladu s Fair Trade.

Voní čistěji, cítí se jemnější a je měkčí s více chmýří (neporušeným chemikáliemi), má větší odolnost tudíž trvanlivost díky nižšímu stupni zpracování bez formaldehydu, škodícímu nejvíce dětské a alergické pokožce. Má vyšší stupeň prodyšnosti a nezasahuje do přirozené rovnováhy pokožky, kterou v horku chladí a v zimě hřeje, čímž zabraňuje přílišnému pocení a pachu.

Len
Nejpevnější a nejsilnější textilní vlákno rostliny Len setý, na omak chladivé, skvěle odvádějící teplo, výborně přijímající vlhkost (až 30% vody bez mokrého omaku např. u zpocení, vodu dokáže opět odpařit) i vysokou teplotu přes 200°C (možnost čištění vyvařováním) a obsahující blahodárné oleje pro sebe i Vaší kůži. Ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a ošetřovat pesticidy, ani zpracovávat chemickými prostředky, s přirozenou dlouhou životností.

Konopí
Vlákno Konopí setého je stejně pevné, silné, odolné a savé jako len, pohlcující navíc 95 % UV záření a díky nepřítomnosti bílkovin nepřitahující moly. Stejně tak nepotřebuje průmyslovou chemii ke svému vzniku, je vyživující k půdě s menší spotřebou vody či slunečního svitu, znamenající možnost lokálního pěstování.

Další materiály zahrnují přírodní lepidla, vosky či kov.

ÚDRŽBA

Barefoot
kožené materiály maštěním přírodními tuky (oleje, vosky) hadříkem či kartáčem, či přírodní impregnací ve spreji. Kaučukové materiály zamezením jejich třením vlivem nespráné chůze pata-špička, viz Lekce chodidla, chůze a běhu.

Bio bavlna, len, konopí
praním na 30-40°C do 1000 otáček/minutu (více = větší sražení) v ekologických pracích prostředcích pro zachování bio kvality, jednotlivě dle druhu materiálu a odděleně od chemického ne-bio textilu. Více o správném praní např. na Ekoalchymie.cz

Vlna
ručním či šetrným praním do 30° a následném zabalením na pár minut do ručníku před volném usušení. Čas od času přidáme také půl lžičky lanolínové impregnace /nebo lanolín z lékárny rozpuštěný v dětském šampónu/, tím obnovíme přirozený obsah tuku v látce.