BAREFOOT OBUV

Poradna bosobot, prý je to super, všichni to mají, pomáhá to… ale jak si vybrat? Kde to koupit? A jak vím, že mi to bude sedět, když to má tolik parametrů? Výběr těch pravých bosobot vypadá ještě složitěji, než výběr svatebních šatů. Jaké jsou nejčastější otázky?

Jak vybrat správnou velikost?
Noha v botě musí mít dost místa – takže na chvíli zapomeňte na klasické číslování. Místo toho obě nohy znova přeměřte.

Jak?
Postavte se bosi na list papíru a poproste kamaráda, ať vám obkreslí chodidla. Obyčejnou tužkou, propiskou nebo fixem, kolmo k papíru. Vašim úkolem je jen to, zahýbat prsty a jemně roztaženými se postavit plnou vahou právě a jen na obkreslovanou nohu. Hotovo? V tom případě vezměte do ruky pravítko a změřte délku a šířku – vždy se jedná o ten největší možný rozměr kreslené šlápoty. A právě metrická délka (a šířka) v milimetrech je pro vás to stěžejní.

Protože v barefoot obuvi prsty pracují a při chůzi se protahují, je třeba počítat s délkovým nadměrkem minimálně 5 mm. Ty jednoduše přičtěte k délce zjištěné měřením – a podle tabulky rozměrů té které značky si vyberte vhodný rozměr.

Proč měřit obě nohy?

Protože většina z nás má každé chodidlo jinak dlouhé. Může to být dáno pohlavím, genetikou – ale také tím, která noha je vaše stojná. Relevantní je vždycky ta delší nožka, k té se připočítává nadměrek. Protože přece nechcete, aby vás boty tlačily.

Co šířka nohy a výška nártu?
Každý barefoot výrobce (pokud nepracuje čistě na zakázku) má jinak široká kopyta a každý značka, ba dokonce každý model má trochu jiný střih. Proto u bot uvádíme i šířku vnitřní stélky a celkově je řadíme do kategorií na širokou a užší nohu. Zároveň se snažíme i zjistit, jestli je v botě dost místa pro vysoký nárt, jak si rozumí s nepřirozenou patní ostruhou a nebo s “přerostlými” palci.

Pokud vám ani náš podrobný popis nedává smysl, zastavte se za námi osobně, v showroomu nebo na některé z prodejních akcí. Pomůžeme vám.

Jsou všechny barefoot boty ošklivé?
Nejsou. Podívejte se sami 🙂 U některých modelů na první pohled ani nepoznáte, že jde o barefoot.

Liší se nějak podrážky?
Ano, různí výrobci mají různě tlusté podrážky, orientačně od 2 do 5 mm. A je to rozdíl. Pokud začínáte a nejste si jisti co na to vaše chodidla, zkuste nejdřív třeba značku ZEAZOO. Ta má podrážku o něco silnější, než třeba ZAQQ – které jsou opravdu echt barefoot. A nebo to prostě zkuste.

Podle čeho vybrat model?
Záleží, jaký je váš životní styl a přesvědčení. A taky kolik chcete investovat. Veganské nebo kožené? Do města nebo do přírody? Investujete do zimních, nebo to otestujete na basic a tím pádem i levnějších letních sandálech? To je jen na vás. Všechny u nás prodávané boty jsou velmi lehké, často neváží více než 200 g. A v rámci možností materiálu jsou i maximálně prodyšné.

Po jaké značce sáhnout?
Doporučujeme vybírat z osvědčených barefoot značek, ať už u nás, nebo jinde. My si některé boty necháváme zakázkově šít, další námi prodávané značky pak prošly nejen certifikačními testy, ale zkusili jsme je i na vlastní kůži. Dali bychom za ně nohy do ohně.

Proč to je tak drahé?
Kvalita něco stojí. Boty které prodáváme jsou vyráběné v EU a jejich výrobci dostávají férovou mzdu. Tenká a ohebná podrážka musí být kvalitní aby se nelámala. Kůže neobsahuje chrom.

Barefoot boty vnímáme jako investici do zdraví a bereme to pozitivně. To že nejsou levné znamená, že si jich koupíme méně a budeme je častěji nosit – a nižší spotřeba je i pro přírodu fajn.

Mohu barefoot nosit i do města? Někde psali, že to je nezdravé.
Ano, můžete. Nezastíráme, že ze začátku to zdaleka nebude taková lahoda. Z odpružených bot s podpatkem máme nacvičenu chůzi s dopadem na patu a bez pořádného odrazu ze špičky – a tenhle pohybový stereotyp v barefootech na betonu bolí. V nových barefootech si proto neplánujte celodenní městské pobíhání (ze kterého bolí nohy i v ortopedických papučích.) Dejte tělu šanci se po malých kouscích naučit nový styl chůze.

Jak se teda v takových botách chodí?
Úplně normálně. Jen trochu… pomalu. Nebo tedy, celkem rychle, ale rozhodně pomaleji, než jste zvyklí. V barefoot botách zanedlouho zjistíte, že je místo rychlé chůze je mnohem přirozenější běžet. Což je fajn pro kondici.

Co když se to nenaučím?
Máte pochyby? Taky jsme měli. Proto pořádáme kurzy a semináře bosé chůze – objednejte se.