80

% lidí má problémy s chodidly / koleny / kyčlemi / zády kvůli špatně padnoucím botám

90

% civilizačních nemocí je způsobeno nepřirozeným životním prostředím

99

% z bilionu ročně vyrobených nákupních tašek skončí v přírodě s rozkladem stovek až tisíců let.

Oblečení, obuv a obaly představují nejzásadnější zásahy do přirozeného fungování lidského těla a jeho zdraví.

BOSÁ OBUV / BAREFOOT MINIMALIST SHOES

Barefoot neboli bosé boty co nejvíce respektují anatomii nohy a co nejméně ovlivňují přirozenou funkci nohy při chůzi či běhu s co největším polohocitem. Pomáhají na vbočený palec hallux valgus, bolesti zad a kloubů, kladívkové prsty, ploché nohy, kuří oka, ostruhy, plísně a prevečně zamezují vymknutí kotníku, zlomenině, přetržení achillovy šlachy či jinému úrazu.

Ciťte prostředí, ne vězení.

1. Široká špička – dostatek místa pro prsty, které se mohou dostatečně opírat a odrážet, bota nedeformuje nohu a zachovává její přirozenou hybnost. Zde pramení příčina uzdravení vbočených palců hallux valgus a kladívkových prstů.

2. Nulový podpatek a žádná podpora klenby – noha a následně celé tělo jsou ve svém přirozeném a vyváženém nastavení, klouby jsou centrovány a nožní klenba je přirozeně posilována. Zde pramení příčina uzdravení plochých nohou a různých bolestí kotníků, kolen, kyčlí až celých zad.

3. Pružná tenká odolná podrážka – noha dostatečně čte terén a mozek tak získává nezkreslené informace (propriocepce neboli polohocit) potřebné pro udržení rovnováhy bez hrozby poranění, při odrazu dochází k efektnějšímu přenosu síly než u tlusté měkké podrážky. Zde pramení uzdravení celkového pohybu od bolestí z chůze či běhu po umocnění uzdraveních bodu 1 a 2.

A jak chůze v barefootech botech působí na fungování nohou? Díky velkému prostoru ve špičce barefoot tenisky umožňují efektivní roztažení prstů a uchopení terénu. Barefoot tenisky umožňují správnou práci chodidel a posílení svalů přednoží a prstů. Díky tenké a ohebné podrážce může také téměř naplno proudit velké množství podnětů z plosky chodidel a prstů až do centrály, do mozku. Ten pak vše vyhodnotí a zadá příkaz na spuštění vhodného pohybového programu. Není to sice úplně dokonalé, tak jako kdyby nohy byly bosé, ale proti tlusté, tvrdé a nepoddajné podrážce klasické pevné boty získá mozek díky té tenké, barefootové, nesrovnatelně bohatší informace. Další výhodou barefoot tenisek je přirozené posílení kotníků. Barefoot tenisky totiž nefixují kotník v pevném zašněrování a nohy tedy musí vyhledávat oporu a stabilitu zevnitř sama od sebe a ne s pomocí pevné boty. Využívají se proto vlastní zdroje – vazy okolo kotníku a kolena, svaly chodidla, lýtka i stehna, které v každém kroku stabilizují plosku, kotník,  koleno i kyčel. Více se dočtete v rozsáhlém E-booku o chodidlech či zahraniční historii bosé historie a současnosti člověka barefoot running.

100% BIO OBLEČENÍ / ORGANIC CLOTHES

Při každém praní umělého (např. polyesterového) mikrovlákna se kolem 0,5% povrchu uvolňuje do oběhu, kde po pozřetí v jídle a pytí způsobuje trávící intolerance, záněty, problémy vylučovacích a pohlavních cest včetně možných příčin rakovino-tvorných onemocněních. Lidská pokožka je hlavní dýchací orgán, který pokud je denně pokryt umělým vláknem či i 100% konveční bavlnou obsahující průmyslové insekticidy, herbicidy, pesticidy a další toxikálie potřebé k čištění, spředení a barvení, tak všechny tyto látky vdechuje, tráví a absorbuje. Lidské tělo je 2/3 voda a příčiny vdechování a trávení těchto chemikálií lidskou pokožkou způsobuje celkovou nerovnováhu organismu a náchylnost k civilizačním nemocím.

Přitom stejně jako potraviny, všechno oblečení lze nahradit čistě přírodním v přirozené bio kvalitě, které je neuvěřitelně příjemné, více viz. Biotextil.info

Dýchejte přírodu, ne průmysl.

100% BEZOBALU / ZERO WASTE

V překladu nulový odpad neboli život bez odpadu je řešením na denní vnášení odpadků do Vašeho domova spolu se zakoupenými produkty, nejvíce v podobě plastových (ropných) sáčků, tašek a obalů všeho druhu, které se opět dotýkaní Vašeho jídla, čím je dál trávíte. V průměru Čech produkuje 1 kg odpadu denně převážně obaly, který jsou opět lehce nahraditelné bio bavlněným, konopným či lněným sáčkem či taškou.

Definici Zero Waste a další odkazy naleznete např. na Encyklopedii

100% POMALÁ MÓDA BEZPLASTU / PLASTIC-FREE SLOW FASHION

Pomalá móda jako opak rychlé a populární fast fashion drancující zemi i výrobce, nabízí nadčasové opravdové produkty vyrobeny z trvalých přírodních materiálů ideálně na celý život, více viz. Slou.cz

Mějte trvalost, ne sezónnost.

100% POCTIVÁ UDRŽITELNOST / SUSTAINABLE FAIRTRADE

Fair trade je spravedlivý obchod dávající možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek, klidně z pohodlí svého domova. Za svou práci dostávají výrobci spravedlivě zaplaceno výměnou za vyrábění s ohledem na životní prostředí a čistě přírodní použité materiály, více viz. FairTrade.cz

Podpořte udržitelnost, ne korporátnost.